18.3.11

What a hoot... Blue Crochet Amigurumi Owl! Mavi Örgü Baykuş

Hoo loves ya? Owl be your friend forever.
About 3.1 inches wide and 3.5 inches high (8cmx9cm). He is made of acrylic yarn and stuffed fiberfill also has embroidered features. 4,5mm safety eyes.
Great for gifts, or just a present to yourself! He was handmade by me in my Smoke Free, Animal Friendly Home. For adoption have a look at my little etsy shop.


Farkettiyseniz yabancılarda aşırı derecede baykuş düşkünlüğü var. Evlerinde dekor olarak kullandıkları gibi, hayatlarının her anında baykuş figürüne rastlıyoruz, bizde olmayan bu kültürü ufak bir google araştırmasıyla öğrendimki meğersem bizde nasıl nazar boncuğu var, onlar da baykuşu kendilerini ve evlerini korumak için kullanıyorlamış, e tabiiki amigurumi çılgınlığı da bunu içermek zorunda heryerde bir amigurumi baykuşa denk gelebilirsiniz, a aaaa ben de ördüm bakın :) tabiiki tükkanım için.

Pin It

13 comments:

 1. İyiymiş yaw :) Sakin bir hayvancık. Huzur getiriyor demek ki. Çok başarılı olmuş serencim. Etsy de gördüklerimin hepsiciiinden daha bi güsselll :)

  ReplyDelete
 2. This little owl is adorable! love it. ~

  ReplyDelete
 3. Hee hee, love your owl puns as much as I love your cute little blue owl! Just wanted to add a big thankyou for becoming a lillabilly follower...I really appreciate that!! :)

  ReplyDelete
 4. Hola, qué hermoso trabajo, felicitaciones!!! saludos...

  ReplyDelete
 5. AWWW he's SO ADORABLE!!!! I LOVE him!!!

  ReplyDelete
 6. SB-Tuote.fi,Becky, Lillabilly, Daniela, Elisa, Heather thank you soooooooo much. I`m so happy that you like my little owly :)
  Lots of hugs from Istanbul xoxo

  Dilek sagol, optum :)

  ReplyDelete
 7. Hola! pasate por mi blog. Tengo un sello para ti.

  ReplyDelete
 8. I tuoi lavori sono belli, spiritosi, divertenti.

  ReplyDelete

Please let me know what you think! I appreciate every comment and read each and every one of them. Thank you so much for stopping by!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...